A témát ebben részben '2016 Olimpia' nonoka hozta létre. Ekkor: 2016. augusztus 09..

2,448
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Hosszú Katinkának korábban még vb-érme sem volt 100 háton, a riói olimpia döntőjében - a második 50 méteren bemutatott, hihetetlen úszásával - mégis első tudott lenni. Az Iron Ladynek ezzel már két aranyérme van a riói olimpián.

A 100 hát közel sem számít Hosszú Katinka legerősebb számának, de az előfutam után az Origónak azt mondta, ugyanolyan fontos számára minden versenyszám, ahol indul. Miután eldőlt, hogy a második legjobb idővel jutott nyolcas döntőbe, arról beszélt, hogy akár aranyérmes, de utolsó is lehet a sűrű mezőny és a rövid táv miatt.

[​IMG]
    Ő sem hitte el az újabb győzelmet

Forrás: AFP/Odd Andersen

"Sokat hibáztam az elődöntőben, hétfőre még jobban össze kell raknom a fordulókat, a kidelfinezéseket, a technikát. Remélem, ez sikerül, és akkor tényleg bármi lehet, igaz, ez ebben a számban az első és a nyolcadik helyet is jelentheti. Mivel nem vagyok egy sprinter, számomra már az óriási fegyvertény, hogy egy százas döntőben úszhatok az olimpián."

Ami óriási meglepetés, hogy a Londonban négy éve 58,33-mal olimpiai aranyat nyerő, ötszörös olimpiai bajnok Missy Franklin 100 háton nem jutott ki Rióba, a júniusi, amerikai válogatón ugyanis mindössze 1:00.24-et úszott. Az "utánpótlás" persze adott, a másik két amerikai, Olivia Smoliga és Kathleen Baker is bekerült a riói döntőbe, előbbi a legjobb (58,84) idővel. Katinka az ötös pályáról rajtolt, az elődöntőben a második legjobb idő (58,94) volt az övé, ez egyben a világ idei negyedik legjobb ideje. Meglepetés, hogy a tavalyi vb-n mindkét hátúszószámban aranyat nyerő Seebohn csak a hetedik idővel került fináléba.

Hosszú Katinka óriási sztár, litván újságírókkal beszélgettünk a döntő előtt, és fantasztikusnak, hihetetlennek nevezeték a hétfői világcsúcsát. Most is óriási éljenzéssel fogadta őt a közönség, amikor kisétált az ötös rajtkőhöz.

[​IMG]
    Az újabb győzelem után Shane Tusupnak üzent

Forrás: MTI/Illyés Tibor

Egy kis combcsapdosás után az Iron Lady is beugrott a vízbe, majd elkezdődött a futam. Katinkáé volt a második legrosszabb reakcióidő, ötvennél nem is állt jól, hatodik volt 28,84-gyel. A második ötvenre belehúzott, láthatóan egyre gyorsabb volt, aztán 58,45-tel megnyerte a döntőt. A második Baker (58,75), a harmadik a kanadai Kylie Masse lett (58,76).

Óriási feltámadást produkált a második ötvenen az Iron Lady, egy olyan számban sikerült nyernie, ahol egyáltalán nem számított topfavoritnak, hiszen, ő maga mondta, hogy nem sprinter. Megvan a második olimpiai aranya!

Eb-aranya van, vb-érme nincs
    Hosszúnak vb-érme nincsen 100 háton, de van egy Eb-aranya 2014-ből, és egy ezüstje az idei Európa-bajnokságról. Most nyáron, Londonban úgy lett Eb-második, hogy a 200 vegyesen megnyert aranyát követő eredményhirdetés után szinte azonnal vízbe kellett ugrania, és 58.94-et ért el, 21 századdal elmaradva a győztes Mie Nilsen mögött.

A tavalyi, kazanyi vb-n Hosszú 100 háton 58.78-as országos csúccsal jutott elődöntőbe, majd visszalépett a 200 vegyes miatt. Ez az idő később a vb-bronzhoz lett volna elég, a fináléban ugyanis az ausztrál Emily Seebohm 58,26-os idővel nyert, megelőzve honfitársát, az 58,75-tel célba csapó Madison Wilsont. A harmadik helyezett Hosszú idei londoni legyőzője, a dán Mie Nielsen lett 59,18-cal.

A magyar küldöttség három aranyéremnél jár, Hosszú két elsősége mellett a párbajtőröző Szász Emese is aranyérmet nyert.