Csillagászat Az ?rben járt, majd vízre szállt a "Sárkány"

A témát ebben részben 'Hírek a Nagyvilágból' fezsoo hozta létre. Ekkor: 2010. december 10..

  1. fezsoo /

    Csatlakozott:
    2010. július 25.
    Hozzászólások:
    517
    Kapott lájkok:
    10
    Beküldött adatlapok:
    0
    [center:3bgmb8k0]Az ?rben járt, majd vízre szállt a "Sárkány"

    2010. december 8. sokáig emlékezetes nap lesz Elon Musk számára, a SpaceX vezérigazgatója a Dragon ?rkapszula próbaútjával, amit saját rakétával állítottak pályára, újabb fejezetet nyitott a magán?rrepülés történetében.

    "Észveszt?en elképeszt?" - összegzett tömören és diadalittasan Musk a kapszula visszatérése utáni sajtótájékoztatón. A SpaceX teljesítményével az els? kereskedelmi cég, ami fell?tt, és vissza is hozott egy ?reszközt alacsony földkörüli pályáról. Ezzel eddig csak hat nemzet, illetve azok ?rügynökségei, az USA, Oroszország, Kína, Japán, India és az ESA kapcsán az Európai Unió büszkélkedhetett.

    [​IMG]
    Magasba emelkedik a Falcon 9, orrkúpjában az ?rkapszulával

    "Ki sem tudom fejezni, mennyire izgatott vagyok" - nyilatkozott Charles Bolden, a NASA igazgatója a SPACE.com-nak. "Fontos hogy mindenki megértse, ez volt az els? alkalom, hogy nem egy nemzet érdeme a kilövés, a pályára állás és a sértetlen visszatérés"

    A SpaceX sikeres küldetése az egész kereskedelmi ?rrepülési ipar számára mérföldk?. Ez volt a NASA a Nemzetközi ?rállomással kapcsolatos szállítási feladatok teljesítésébe a magánszektor bevonását célzó Kereskedelmi Orbitális Szállítási Szolgáltatások (COTS) programjának els? próbarepülése. Az Obama elnök beiktatása óta új irányt követ? NASA nem csoda, hogy örömmel fogadta az els? sikert, Alan Lindenmoyer, az ?rügynökség Kereskedelmi Legénységi és Szállítási Programjának vezet?je szerint a próbaút azt jelzi, hogy a kezdeményezés m?ködik, a kormányzat és a magánszféra együttm?ködése eddig sikeresnek ígérkezik.
    [​IMG]
    A kabin ablakában elhelyezett kamera felvétele még az ?rrepülés közben

    A SpaceX az ember nélküli Dragon kapszulát egy teherszállító egységként használja majd az ISS ellátmányainak szállítására, amit a NASA-val kötött 1,6 milliárd dolláros szerz?dés keretében teljesít. A szerz?dést 12 Dragon-repülésre kötötték 2016-ig bezáróan. Az ?rügynökség emellett leszerz?dött egy másik magáncéggel, az Orbital Sciences-szel, ugyancsak teherszállításra. A virginiai cég nyolc repülésre kötött 1,9 milliárd értékben szerz?dést, amit ugyancsak saját fejlesztés? eszközeivel biztosít.

    A Dragon szerdán, magyar id? szerint 16 óra 43 perckor, a Cape Canaveral Légitámaszpont 40. Kilöv?komplexumából emelkedett a magasba a SpaceX Falcon 9 rakétájával. A kapszula kétszer kerülte meg a Földet óránként több mint 27.300 kilométeres sebességgel, olvasható a SpaceX közleményében. Ezt követ?en a kapszula visszatért a légkörbe és nem sokkal 20 óra után a Csendes-óceánban landolt. A teljes küldetés megközelít?leg 3 óra 20 percet vett igénybe. "Tényleg jobb volt, mint vártam" - mondta Musk. "Végig nézve az összes repülési adatot már majdnem túl jó. Mind a rakéta, mind az ?rkapszula rendkívül összetett szerkezet, olyan sok minden meghibásodhat bennük, mégis minden m?ködött"

    [​IMG]
    Leszállás után megkezd?dött a kapszula kivontatása

    A bemutató repülés nagy lökést adhat Musknak és a többi potenciális kereskedelmi szolgáltatónak, egyben elcsendesítheti a kereskedelmi ?rrepülést kritizálók hangjait. A szerdai siker után Musk úgy véli, nincs értelme kétségbe vonni a magán ?ripar képességeit.

    Az ünneplés mellett a SpaceX már a COTS program következ? repüléseire koncentrál. "A NASA-val közös ütemtervünk szerint, amennyiben ez a repülés sikerrel zárul, a következ?vel már egyenesen az ?rállomást célozhatjuk meg" - taglalta Musk. "Körültekint?en át kell vizsgálnunk a mostani küldetés adatait, én azonban optimista vagyok, és úgy gondolom, legközelebb már elérhetjük az ?rállomást" [/center:3bgmb8k0]