Sport Nem Tudtam Tiszta Szívből A Hazámnak Szurkolni

A témát ebben részben 'Hírek a Nagyvilágból' klarensz hozta létre. Ekkor: 2014. december 13..

  1. klarensz / Moderator Vezetőségi tag

    Csatlakozott:
    2012. június 27.
    Hozzászólások:
    16,928
    Kapott lájkok:
    2,488
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Az olimpiai bajnok vízilabdás, Gerendás György neve edzőként összeforrott az Egerrel, hiszen a klub vele érte el legnagyobb sikereit, és történelmi bajnoki címet szereztek, majd meg is védték. Idén január végén, egy súlyos rijekai BL-vereség (20-7) valamint 9 és fél év után köszönték meg a munkáját és menesztették.

    [​IMG]
    Fotó: Huszti István / Index
    „Apámnak, aki úszóedző volt, ebben is igaza volt. A jó edzőt legalább egyszer kirúgják. Nekem akkor jött el az első kirúgásom, 22 évet sikerült úgy dolgoznom, hogy mindenhol elégedettek voltak velem” - emlékezett vissza mosolyogva.

    Szombaton Eger-Ferencváros mérkőzést rendeznek a hazai bajnokságban – a negyedikhez látogat a harmadik -, Gerendás már az ellenfél szakmai igazgatójaként tér vissza korábbi sikerei helyszínére.

    Ugyan előrébb van jelenleg a Fradi az Egernél, ez szerinte leginkább a szerencsés sorsolás miatt alakult így, egyértelműen a vidéki csapat az esélyes. Nem tiszte udvarolni nekik, de mind a költségvetés, mind a játékosállomány a legjobb kettő közé helyezi a világ legerősebb bajnokságában az egrieket.
    Voltam már egyszer edzőmeccsen, és bevallom: összeszűkült a gyomrom. Extrán különleges érzésekkel nem várom ezt a meccset, de a gyomrom előfordulhat, hogy újra megérzi. Ha Egerről kérdeznek, akkor mégis csak eszembe jut, hogy engem onnan elküldtek. A klubbal, az ott élő emberekkel természetesen semmiféle negatív érzésem nincs, és ha jól tudom, még Egerben élő Fradi-drukker szurkolóink is lesznek. Akik azokon a meccseken is kint voltak, amikor én még az Eger kispadján ültem, csak akkor nem nekem drukkoltak. Azt ellenben nem lehet elbagatellizálni, hogy engem innen felállítottak. Olyan ez, mint mikor a férj rajtakapja a feleségét egy másik férfival. Nem gondol rá minden nap, de a tüske a köröm alá kerül, és nyomot hagy. Lehet, hogy egy évtized múltán a férj és feleség már normális kapcsolatba kerülnek, de a kép megmarad, és azt nem lehet csak úgy kitörölni.”
    Frenetikus szex és nemi betegség
    Az Egerben töltött évekre, mint házas évekre tekintett vissza egyik korábbi interjújában a szakvezető. „Frenetikus éveink voltak. Megismerkedtünk, hatalmasakat szexeltünk. Minden tök jó volt. Aztán az egyik fél úgy érzi, nemi betegséget kapott a másiktól. Egy-két tabletta segíthet, és utána az ember csak a szépre emlékezik, arra, milyen jó volt az ágyban. Viszont ezeket a tablettákat én még nem kaptam meg.”

    Miután Gerendás munkanélküli lett, az első hívást Kemény Dénes pólóelnöktől kapta, aki szerette volna a szövetségben a tudását és a tapasztalatát felhasználni. Közelebb akart azonban maradni a klubsporthoz, ezért kivárt, és rátalált a Ferencváros.

    "Nagyon jól esett Dénes telefonja. Egy nappal a kirúgásom után, mikor az ember úgy érzi, minden összedőlt, egy ilyen lehetőség újra hitet adott, hogy érdemes csinálni a vízilabdát."

    Viszonyuk Keménnyel azért is különleges, mert Kemény épp Gerendást megelőzve lett a kapitány 1996. decemberében.

    Az akkor egy comói állatorvosi rendelőben dolgozó Keményt Szívós István Fradi-elnök segítségével emelték pajzsra, hat szavazatot gyűjtött, míg Gerendásnak csak öt jutott az elnökségi tagok közül. (A szavazásról, viszaemlékezésekről bővebben itt olvashat.)

    A szakember úgy emlékszik vissza, úgy ment az elnökségi ülés helyszínére, hogy valószínűleg megválasztják, aztán szembesült vele, hogy más edzőt választottak a helyére, aki később sikert sikerre halmozott.

    „Dénes januárban először a BVSC-be jött le, hogy tájékozódjon, és jólesett, hogy velem beszélt először. A viszonyunk azóta is jó. Ettől még nem tudtam tiszta szívből Magyarországnak drukkolni éveken át. Lehet, sokan idiótának vagy kreténnek tartanak emiatt, de ez az igazság, ezt be kell vallanom. A gát akkor kezdett átszakadni, amikor jött a sydney-i olimpia, a BVSC pedig három játékost is adott a csapatba. Szécsit, Varga Zsoltot és Märcz Tamást. Őket természetesen mindenben támogattam. Nem jut eszembe, hogy velem is olimpiai bajnokok lehettek volna, mert nincs értelme. Nem úgy alakult.”

    [​IMG]
    Fotó: Huszti István / Index
    Märcz második apjaként tiszteli Gerendást, édesanyja után rögtön őt hívta fel még Ausztráliából, miután a döntőben legyőzték az oroszokat.

    Az egykori center Varga Zsolt pedig most a Fradi edzője - korábban ő is éveket töltött Olaszországban -, együtt és egymást segítve, egymás mellett ülve a kispadon irányítják a csapatot.

    „Amikor Olaszországból hazatértem 38 évesen, vállalkozni akartam, hiszen a 90-es években ez volt a divat. Kozmetikai szerekkel kereskedtem, mert az trendi volt. Aztán egyszer a BVSC vezetői feltették nekem a kérdést, mi lenne, ha én lennék a vezetőedző a csapatnál. Először nem akartam. Aztán egy év múlva az fordult meg a fejemben, hogy miért is nem akartam ezt eddig csinálni, hiszen ez nekem való. Akkor úgy éreztem, hazatértem. A sportághoz. Hogy a Fradiba hazatérhettem idén, ez volt a második hazatérésem, a klubhoz. Az elején tisztáztuk Zsolttal a felállást, ezért nem is lehet feszültség közöttünk, abszolút azonos hullámhosszon gondolkodunk. Én viszont a bemutatásomkor elmeséltem, hogy eddig mindig dobogós voltam, ezért most duplán jól kell dolgoznom.”

    Varga játékosként nem kedvelte különösebben az első hónapokban edzőjét, mert úgy gondolta, indokolatlanul fegyelmezte. Amikor a szerződése lejártakor viszont az kérdezték tőle, maradni akar-e, kikötése volt, csak akkor nem megy el, ha Gerendás is a klubnál dolgozik tovább.

    Gerendást balhés edzőnek könyvelték el, kihagyhatatlan volt a beszélgetésből, hogyan tekint vissza ezekre a kirohanásaira.

    „Tanultak a bírók belőle. Ha felpattantam, nemcsak figyelmeztettek, ahogy a szabály szól, hanem rögtön pirosat kaptam. Kiismertek. 80-20 százalék volt az arány, hogy a balhémmal kizökkentsem, nem utolsósorban a csapatomat, egyébként a 20 százalék jogos, a következetlenség miatti felháborodás vagy kifakadás volt. De nagyon érdekes, hogy most amikor felpattantam teljesen óvatlanul a kispadról, rögtön megkaptam a pirosat az OSC ellen, vagyis most már vigyáznom kell magamra, nehogy hátrányba hozzam a játékosokat, mert ők ennél többet érdemelnek.”

    Gerendás György névjegye
    Klubjai játékosként: Ferencváros, Honvéd, BVSC, Vomero, Possilippo Napoli

    Edzőként: BVSC, Eger, Ferencváros (szakmai igazgató)
    Olimpiai bajnok: 1976
    Olimpiai bronzérmes: 1980
    Kétszeres világbajnoki ezüstérmes: 1978, 1982
    Európa-bajnok: 1977
    Úszóként is volt magyar bajnok
    Sport Géza - Vízilabda - Nem tudtam tiszta szívből a hazámnak szurkolni