Magyar torrent oldalak Insane Sziasztok

A témát ebben részben 'Torrent oldalak hírei' hartigan hozta létre. Ekkor: 2012. október 02..

  1. hartigan /

    Csatlakozott:
    2013. november 14.
    Hozzászólások:
    2,021
    Kapott lájkok:
    5
    Beküldött adatlapok:
    0
    Sziasztok!

    A szavazásban újra feldobtuk a témát, mert kíváncsiak vagyunk a véleményetekre. Nyilván jobban örülnénk, ha fórumban is kapnánk néhány véleményt, mert az csak jobban értelmezhető, mint egy szavazás.

    Sokan nyomtatok a nem tudok hozzászólni opcióra, amiből arra a következtetésre jutottunk, hogy sokan nem is tudják tul. képp. miről is van szó, pedig a jövőben sok múlik azon, milyen rendszert alakítunk ki nektek/magunknak.

    A hit'n'runról már sokszor írtunk, tul. képp. arról van szó, hogy valaki letölt valamit, aztán lelép, nem osztja vissza, amit letöltött. A hit'n'run rendszerek torrentenként is figyelik a torrenten töltött időt ill. a visszaosztott mennyiséget.

    Az arány pedig egyszerű osztás: a feltöltött és letöltött mennyiség hányadosa.

    Sokan élnek abban a tévhitben, hogy az oldalon nincs hit'n'run figyelés. Elvileg van, de nagyon lazán kezeljük a dolgot.

    Eddig nem is volt különösebb oka, mert viszonylag jól seedeltek voltak a torrentek. Sajnos azonban egyre gyakrabban szembesülünk azzal a ténnyel, hogy a torrenteket csak igen rövid ideig vagy nagyon kevesen és lassan osztják vissza. A régebbi torrentek is hamarabb kihalnak.

    Nézzük át röviden az egyes lehetőségeket, hogy azok mit is takarnak:

    1. Csak a mostani 0,4-es arány figyelés és kész
    Ez az egyik leglazább szabályozás, hiszen az oldalon a 0,4-es arány tartása nem okozhat különösebb gondot a mai sávszélességeket tekintve. Sokan is szavaztak rá, de sajnos ha ennél a megoldásnál maradnánk, akkor ugyan sok felhasználónk lenne, viszont kevés és rosszul seedelt torrent. Akik erre szavaznak nyilván a könnyebbségre szavaznak, de nem gondolnak arra, hogy egy jó oldalon a torrentek is élnek, nem csak a felhasználók.
    Csak arányfigyelős oldal pl. a bitHUmen, viszont ott a feltöltők csak szerveresek lehetnek és a visszatöltési fegyelmet ez nagy mértékben meghatározza.

    2. Csak hit'n'run figyelés, arány ne legyen (ratio free)
    Ez manapság elég elterjedt rendszer, akár az nCore, akár a Carpathians oldalt nézzük, nagyjából így működnek. A módszer lényege, hogy lényegtelen az összteljesítményed, csak az egyes torrenteken kell teljesítened a kötelezettségeidet. Hátránya, hogy egy másik torrenten nem hozhatod be az egyiket, vagyis hiába töltesz fel egy BD lemezt duplán (mondjuk 50 gigát), attól egy e-bookon is ugyanúgy megvan a kötelezettséged - nem válthatod ki az egyikkel a másikat. Ez kissé igazságtalan. Persze ezt meg lehet spékelni némi kedvezménnyel, de alapvetően a torrentek életben tartásának kedvez, legalábbis rövidtávon, nem a felhasználók érdekeinek. Egy olyan nagy oldal esetében, mint az nCore ez jól is működhet, de kisebbeknél már rizikós a hatása.

    3. Maradjon csak arány, de emeljük
    Erre a változatra leginkább az erősebb netkapcsolattal rendelkezők szavaznak. És ez nekik is kedvez igazából. Hosszú távon azonban a kisnetesekre igen komoly nehézséget hozhat. Sokan ki is esnének az oldalról, akkor viszont a már erősebb kapcsolattal rendelkezőknek se lenne olyan könnyű az aránytartás. Végeredményben a torrentek viszonylag gyorsan seedeltek lennének, de mivel nincs kinek visszaosztani, hamar kihullanának az oldalról. Vagyis nagy valószínűséggel kevesebb, de gyorsabban leszedhető torrent maradna az oldalon.

    4. Hit'n'run és arány együtt - valami értelmes formában
    Nyilván itt az értelmes forma a lényeg. Hátránya, hogy a felhasználók igazságtalannak értékelhetik, hogy nem elég, ha arányuk van, még torrentenként is külön kötelezettséget raknak a nyakukba. Persze ez áthidalható, ha a szabály nem túl szigorú, viszont nagy előnye, hogy a torrentek életben maradnának hosszabb ideig is. Ugye az arány meg azért jó, mert így nem lehetne azzal taktikázni, hogy 0 kb/s-mal visszaosztok 48 óráig valamit, aztán le is tudtam a hit'n'run-t, pedig valós forgalmat nem is bonyolítottam. Az oldal szempontjából mindenképp ez lenne a legüdvösebb megoldás - persze tényleg csak akkor, ha jól van kitalálva, és nem bonyolult.
    A lényege az lenne, hogy ne letöltés után kelljen azonnal visszaosztani a torrenteket, hanem bizonyos idő alatt, és ne lehessen 0 feltöltéssel megúszni a dolgot.

    Remélhetőleg kissé világosabb így a dolog. Természetesen előfordulhat, hogy nem vettünk figyelembe néhány szempontot, örülnénk, ha leírnátok nekünk a véleményeteket.

    Hit'n'run-t évek óta húzó staff
     
  2. timcibimci /

    Csatlakozott:
    2011. január 21.
    Hozzászólások:
    149
    Kapott lájkok:
    2
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Férfi
    Szia hartigan!

    Szeretnék néhány godolatot hozzáfűzni a bejegyzésedhez.

    Állandó vitatéma a hit'n'run , seed és az arány kérdése.
    Jelen pillanatban futtatok vga 650 torrentet. Nem azért, mert kötelező. Pusztán csak azért, mert úgyis a merevlemezemen vannak és nem vettem ki őket a seedből. Ezek a kliensemben nem sok vizet zavarnak, sávszélt nem foglalnak, mert nagyon ritkán mutat valamelyik életjelet. Most, per pillanat, az össz-feltöltési sebességem 0,39 kB/s (nem elírás). Valójában névlegesen 10 Mb/s- sel rendelkezem és tudom is hozni még az 1,2 MB/s (cca. 12 Mb/s ) sebességet is. Persze, csak akkor, ha van letöltő is.
    Ünnepnapnak kell lenni ahhoz, hogy ennyi torentnél felmenjen a 10 GB. Kb. 16 óra alatt.
    Vannak köztük nc-s, bithumenes, beloados, 1st-s és bithorlos torentek is. Egy részüknél több hónap alatt sem ment fel még 1 B sem.
    Legnagyobb probléma a a felhasználók netsebessége közti óriási különbség. Ez nem csak pénztárca, hanem a földrajzi helyzet kérdése is. (egyéb okok is lehetnek. pl.nem minden családban mehet a gép éjjel-nappal)
    Nem csak hírből ismerem a 256Kbps (32 kB/s) és az 1 Mb/s sebességű torrentezést.
    Megpróbálom megvilágítani a helyzetet a legkisebb szemszögéből nézve.

    1. Arány
    Ha jól tudom, a tracker mindig a legnagyobb szabad sávszéllel rendelkező seederhez osztja ki a letöltőket. Elég egy nagy sebességgel rendelkező seeder, aki el tud látni adatokkal akár több letöltőt is, én már nem is jutottam szóhoz.
    Ki kell lesnem a legfrissebb, lehetőleg free torrentet, ha kell, ha nem, legelsőként letölteni és várni a jószerencsét, hátha az én sávszélemre is szükség lesz és vissza tudok osztani valamit. Ez így kínszenevedés ám. Tudom, mert így kellett csinálnom.
    Ahol már van több seeder is, azt már kár letöltenem, mert visszaosztani semmit nem tudok. Csak az amúgy sem rózsás arányomon rontanák.
    Ha a jó aránnyal rendelkező feltöltő kilép, maradok én. Az esetleges letöltő nem várja ki, amíg én órák, esetleg napok alatt feltöltöm neki. Keres más oldalt, ahonnan nulla perc alatt le tudja szedni.
    (Az igazat megvallva, én sem töltöm olyan helyről, ahol a kisnetesek rá vannak kényszerítve a seedre és az összsebeségük sem sokban különbözik a zérótól. Ez a torrent gyakorlatilag halott, bár úgy néz ki, mintha élne. Ezzel nem a kisneteseket nézem le, hanem ecsetelem, hogy milyen lehetetlen helyzetben vannak. )
    A másik megoldás az arányjávításra, ha magam töltök fel torrenteket. Itt legalább garantált az 1-es arány, de több nem.

    2. Csak hit'n'run figyelés
    Az én szempontomból ez a legkézenfekvőbb megoldás. Igyekszem is az ilyen oldalakat előnyben részesíteni.

    3. Maradjon csak arány, de emeljük
    Eddig is nehezen ment az aránytartás. Ez már számomra teljesíthetetlen, megyek a hitrunos oldalra. A nagynetesek számára nem gond.

    4. Hit'n'run és arány együtt - valami értelmes formában
    Mint már írtam, a 10 Mb/s-sel sem nagyon tudok visszaosztani. Pl. az nc-n sem történt még meg, hogy egy letöltött torrentet 1-es arányig tudtam volna seedelni.

    Ezeket szempontokat mindenki a saját sebességéhez, tapasztalatához igazíthatja. Nem csak egy torrent oldal van. Majd a felhasználó eldönti, hogy melyik oldalt és rendszert fogja választani.

    Üdv!