Csípős Paprika Termesztése

A témát ebben részben 'Gasztronómia' balage hozta létre. Ekkor: 2016. január 21..

  1. balage / Konglomerátor

    Csatlakozott:
    2013. március 26.
    Hozzászólások:
    2,750
    Kapott lájkok:
    624
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Férfi
    Foglalkozás:
    IT
    Lakhely :
    Valahol Európában
    Gondoltam hátha valakit érdekel, vagy foglalkozik vele...
    Mivel nagyon szeretem a különböző csípős paprikákat, tavaly rendeltem Jalapeno magot ültetéshez. Utánaolvasás nélkül nekiláttam, aminek az lett a vége, hogy lettek paprikák amik nagyon, de olyanok is amik egyáltalán nem lettek csípősek :tef293:
    Idén kicsit felkészültebben igyekszem nekivágni, utánaolvastam, hogy hogyan kell tápozni, "stresszelni" a növényt, hogy minél csípősebbek legyenek azok a paprikák. Ezen kívül a nagyobb siker érdekében új magokkal kísérletezem a Cayenne-től (kb 15x erősebb a legerősebb hazai paprikáknál) a Carolina Reaperig (kb 500x erősebb a hazaiaknál).
    Van akit érdekel a téma, vagy esetleg foglalkozik is ilyesmivel?
     
  2. bloksma1 /

    Csatlakozott:
    2016. január 13.
    Hozzászólások:
    66
    Kapott lájkok:
    12
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Férfi
    Üdv
    Én még kimondottan csípős paprika termesztéssel nem próbálkoztam. Ha tippelni kell, azt mondanám, hogy nem egyformán érettek. Tapasztalatom szerint az érettebbek csípősebbek.
    Egyébként kertben termeszted, vagy erkély/ablak párkányon. Utóbb esetben lehet, hogy nem egyformán éri a napfény, nem árt néha forgatni.
     
  3. balage / Konglomerátor

    Csatlakozott:
    2013. március 26.
    Hozzászólások:
    2,750
    Kapott lájkok:
    624
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Férfi
    Foglalkozás:
    IT
    Lakhely :
    Valahol Európában
    szia!
    Először is köszi a választ :tef293:
    Kertben, de cserépben termesztem őket, a napfény nem lehet gond, azt kaptak bőven. Ettől eltekintve nem igyekszem nagyon azon gondolkodni, hogy milyen hibákat követhettem el tavaly; érzésem szerint mindent amit lehetett. Kezdve a bő locsolástól az esetleges keresztbe porzásig (volt más paprika is nagyon közel). Amolyan paprika, mi baj lehet módon álltam neki. Meg is lett az eredménye; szépek lettek és finomak, viszont kiszámíthatatlan, hogy milyen erősek ugyanazon a tövön is.
    Idén igyekszem tudományosabban megközelíteni és sokat utánajárni/informálódni (pár nap múlva érkeznek az új magok). Egyelőre nagyjából ezeket találtam:
    - sok nap (ez adott)
    - alacsony nitrogéntartalmú, de magas magnézium-szulfát tartalmú tápozás
    - keresztbeporzás elkerülése távolsággal
    - a növény "stresszelése"; kevés táp, kevés víz, állítólag ettől nő a kapszaicin tartalom
    - a paprika beszíneződése után még hagyni kell érni, közben csípősebb lesz; akár 2-3 hét is lehet mielőtt elkezd fonnyadni
    Továbbra is szívesen fogadnék konstruktív (vagy akár destruktív) hozzászólásokat :tef293:
     
  4. macseklany / Tulajdonos Vezetőségi tag

    Csatlakozott:
    2014. október 31.
    Hozzászólások:
    78,957
    Kapott lájkok:
    4,636
    Beküldött adatlapok:
    0
    Hangjelzés a Chaten:
    nem
    Nos akkor egy igénytelen fajta paprikára hívnám fel figyelmed ha már annyira szereted az erőset. Fajtáját nem tudom megmondani, mivelhogy úgy kaptam a magokat anno. Viszont ha beérik azaz besárgul rettenetesen erős. Felénk kutyapöcse paprikának mondják, 40-50 centi magasra nő kb (helytől függ, napfény stb) és nagyon bőtermő.
    [​IMG]
     
    • Like Like x 2
  5. balage / Konglomerátor

    Csatlakozott:
    2013. március 26.
    Hozzászólások:
    2,750
    Kapott lájkok:
    624
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Férfi
    Foglalkozás:
    IT
    Lakhely :
    Valahol Európában
    Köszi :tef293: Érdekelne, de nincs ötleted, hogy merre érdemes elindulni? A kutyapöcse paprika nem segített :tef161:
     
  6. guzu / Pedálozó

    Csatlakozott:
    2011. december 31.
    Hozzászólások:
    2,087
    Kapott lájkok:
    1,061
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Férfi
    Lakhely :
    Budapest
    Macseklány paprikája : Cedrino itt találsz róla néhány mondatot .
    Ugyan nem kimondottan ide vág ,de elmondanám az én tavalyi paprika termesztésem esetét.
    Kolléganőmtől kaptam a magokat gyönyörű szép Kápia paprikája volt.
    Az orrom előtt vakarta ki a magokat.Tavasszal csak ezt a paprika magot ültettem,körülöttünk sehol nem termelnek semmit.
    Viszont nekem lett satnya Tv paprikám,méregzöld fű ízű paprikám de Kápia egy darab sem!
    Úgy hogy maradok inkább a paradicsomnál az még nem hagyott cserben!
     
  7. Nano /

    Csatlakozott:
    2015. március 09.
    Hozzászólások:
    2,739
    Kapott lájkok:
    674
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Férfi
    Hangjelzés a Chaten:
    nem
    [​IMG]
    [DOUBLEPOST=1453399852,1453399773][/DOUBLEPOST]Na az erős fajta: Macskapöcsú paprika ,lehet másfelé másként mondják
     
  8. macseklany / Tulajdonos Vezetőségi tag

    Csatlakozott:
    2014. október 31.
    Hozzászólások:
    78,957
    Kapott lájkok:
    4,636
    Beküldött adatlapok:
    0
    Hangjelzés a Chaten:
    nem
    Vetőmag boltban, boltokban lenne érdemes körülnézned.

    MACSKASÁRGA
    Hegyes csípős!
    Folytonnövő, szabadföldi termesztésre ajánlott fajta. Felálló termése kis méretű, hosszúkás, hegyes végű, sötétzöldből sárgára érő. A bogyó tömege 9-10 g. Íze csípős. Felfűzésre, ételízesítésre ajánlott.
    [​IMG]



    Folytonnövő típus. termése hosszú, sötétzöldből sárgára érő, hegyes és csípős. Szabadföldi termesztésre ajánlott fajta. Felfűzésre, ételízesítésre alkalmas.(Kb. 45-50 szemet tartalmaz.)
    Súly: 0,4 gramm
    [​IMG]
     
  9. fekusz /

    Csatlakozott:
    2012. augusztus 22.
    Hozzászólások:
    283
    Kapott lájkok:
    8
    Beküldött adatlapok:
    0
    Pacsi mindenkinek !
    Amit macseklany linkelt én abból vettem tavaly 3-4 kilót a piacon egy azt hiszem Ráckevei bácsitól (a mézük is isteni),frissen fogyasztva az erőssége szerintem vetekedett a habaneroval,de ez a nyelvem hegyét marja szét míg a habanero nálam legalábbis a torkomnak ugrik egyből.
    Karácsonykor megpörgettem a robival mindet mert egyfejű szerint csak porfogó a konyhában,no nem az volt,emlékezni fog erre a karira tuti:tef293:)
    Szárítva és őrölve némi szárított kápiával keverve szerintem az utóbbi évek légcsípősebb cuccát sikerült megvennem. Főzni nem merek vele pedig mindenki edzett a családban az erős ízekre,(lehet még C. Norris is rugdosna tőle)max csak utólag lehet (szakácskönyvekből olvasva de utálom e szót mert csalós egy mértékegység) késhegynyit rakni a kész ételbe ,ételre. Nálam most ö a bajnok pedig van még tavaly elölről is mérgem 1 kis üveggel.
    1 füzért hagytam (a robi eresztette a port rám is és elment a kedvem) de tervezem pár cserépben az ültetését 1-2 hét múlva.
    Jelezném nem értek hozzá de kell nekem ilyen :tef293: Tervem,veszek palánta földet a hétvégén és a magokat beletolom a "palántázó lidl-s műanyag cuccba" felét betolom a fürdőbe persze magasra hogy ne érjék el,a másik fele meg megy biztonságba a pincébe míg fagyok vannak.Valamelyik csak túl éli a februárt...
    Utána még rejtély hogy milyen földbe fogom átültetni.....
    Szerk: HSZ:3-ra gondoltam a linkelésnél.
     
  10. Vendég /

    Csatlakozott:
    2014. augusztus 31.
    Hozzászólások:
    4,403
    Kapott lájkok:
    0
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Hangjelzés a Chaten:
    nem
    Idén ismerőseim, rokonaim is legalább 10 féle erős paprikát termesztettek. Ipari mennyiségben hordták hozzám, én pedig az egészet egyben ledaráltam. Hát gyerekek elég ütős lett, és bizony a nyomába se ér a bolti. XD
     
  11. balage / Konglomerátor

    Csatlakozott:
    2013. március 26.
    Hozzászólások:
    2,750
    Kapott lájkok:
    624
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Férfi
    Foglalkozás:
    IT
    Lakhely :
    Valahol Európában
    Köszi mindenkinek a hozzászólást! Érdekesnek tűnik ez a paprika, lehet, hogy megpróbálkozom vele, nagyjából ez a hiányzó láncszem jelenleg mivel van magyar paprikám elvileg ~3.000 SHU, Jalapeno max 8.000, utána a következő a Cayenne ~50.000, ezt meg 10-20.000-re írja. Mondjuk az fura, ha Habanero-hoz (100-350.000 SHU) hasonló erősségűnek lehet érezni, de az persze nem baj :tef293:
    [DOUBLEPOST=1453810308,1453454163][/DOUBLEPOST]Egyelőre ahol néztem, még nem futottam bele a fenti paprikába, viszont van még időm, ha esetleg sikerül találni, majd elültetem később. Végül ezeket ültettem (a csípősség sorrendjében):
    - (egy névtelen magyar fajta ismerőstől; kellemes de nem extrém erős)
    - Jalapeno
    - Cayenne Thick
    - Habanero Yellow
    - Dorset Naga
    - Carolina Reaper