“Szabad-e Röszkénél betörnöm arcod bakancsommal?” Lakossági versek a költészet napjára!

A témát ebben részben 'Hírek a Nagyvilágból' david9696 hozta létre. Ekkor: 2016. március 22..

  1. david9696 / Moderator Vezetőségi tag

    Csatlakozott:
    2014. július 12.
    Hozzászólások:
    14,591
    Kapott lájkok:
    284
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Férfi
    Kedves Olvasók! Mint azt minden bizonnyal Önök is észrevették, rohanó világunkban, az információs szupersztráda keretein belül, a közösségi média előretörésének égisze alatt bizony a magyar költészet, klasszikus verseink is érintetté, mintegy a kreatív, ötletes, hovatovább itt-ott provokatív lakossági átköltések “áldozatává” váltak. A példáknak se szeri, se száma, nem is kezdjük inkább sorolni őket, illetve az utóbbi hetekből, hónapokból talán mégis kiemelendő a Nemzeti dal több verziója.
    “Aktuális” változatként terjedt el a bevándorlóproblémát feldolgozó átirat, melynek poétikai erejét például az adja, hogy a költő minden versszak végén mást mond (“Esküszünk, hogy migránstanya/zarándokhely/gyűjtőtábor stb. nem leszünk”), de népszerű lett a netadóellenes, hasonlóan ötletes feldolgozás is.
    Mivel nem nézhetjük szemellenzővel a lakossági kezdeményezések ilyen mértékű elharapózását, úgy döntöttünk, hogy a költészet napja alkalmából ezekből, vagyis az interneten terjedő átiratokból közlünk most egy csokorra valót. Kezdetnek mindjárt itt is Ady méltán híres verse, a Góg és Magóg fia vagyok szintén a menekültprobléma mentén aktualizált változata:
    Gój és Magóg fia vagyok én,
    Hiába döngettek gyodát, falat
    S mégis megkérdem tőletek:
    Szabad-e követelőzni a Kárpátok alatt?
    Verecke híres útján jöttem én,
    Fülembe még ősmagyar dal rivall,
    Szabad-e Röszkénél betörnöm
    Arcod bakancsommal?
    (Ezt kiszedtük, mert nem értjük)
    De addig sírva, kínban, mit se várva
    Mégiscsak áll zöldhatáron a fal
    S ha elátkozza százszor Merkel,
    Mégis győztes, mégis új és magyar.
    (Forrás: szittya.harcunk.eu)
    Az alábbi példa azért érdemel figyelmet, mert a – ha nevezhetjük így – költő rögtön nemzetünk Himnuszát célozta meg végtelenül magabiztosan, az eredmény pedig magáért beszél:
    Isten, álld (sic!) meg a magyart
    Jókedvvel, bőséggel.
    Ápolj vele jó viszonyt,
    Mint Illés a rendőrséggel.
    Juhász Péter rég nem tép,
    Hozz reá TV2-őt
    Miniszterelnök úrnak meg még
    Sok Facebook-követőt.
    (Forrás: egybeminden.bloggers.hu)
    Végül pedig egy egyszerű, de nem kevésbé erőteljes, az Orbán Viktor ellen tüntetőket megcélzó Boci, boci tarka-variáció:
    Boci, boci tarka
    Parazita falka
    Gazdaállat híján
    Pár napja van hátra
    (Forrás: Királyságot víssza állítani, Orbán Viktor- t királynak! Facebook oldal egy kommentje)