Hmm ez Érdekes Szabadszemes üstökös jön

A témát ebben részben 'Hírek a Nagyvilágból' teteny hozta létre. Ekkor: 2013. március 05..

  1. teteny /

    Csatlakozott:
    2012. október 09.
    Hozzászólások:
    274
    Kapott lájkok:
    9
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Férfi
    Szabadszemes üstökös jön

    Elképzelhet?, hogy szabad szemmel is látható üstökösben gyönyörködhetünk majd a hét második felét?l.
    Hosszú-hosszú éveknek kellett eltelni ahhoz, hogy ismét szabad szemmel látható üstökösben gyönyörködhessünk hazánk csillagos egén. Az idén két komoly esélyes is van rá. Kora tavasszal a C/2011 L4 (Panstarrs) és kés? ?sszel, novembert?l a C/2012 S1 (ISON) üstökös. Tizenhat éve, 1997 tavaszán a Hale-Bopp üstökös látszott utoljára kit?n?en hazánk egén. Azóta voltak ugyan szép és fényes üstökösök a Föld közelében, de szinte mindegyik, számunkra kedvez?tlen égi pályán mozgott.

    Az idei els? reménységünk, a 2011 nyarán felfedezett C/2011 L4 Panstarrs üstökös. Már a felfedezése utáni napokban kiderült róla, hogy nem egy átlagos fényesség? üstököst találtak. A pályaszámításokból az is látszott, hogy eléggé meg fogja közelíteni központi csillagunkat, 0,302 CsE-re, azaz 45,3 millió km-re. Vagyis legkisebb távolsága idején közelebb lesz a Naphoz mint a Merkúr. Ez alapján az els? el?rejelzések szerint a maximális fényességét 0 +1 magnitúdóra becsülték.



    Novemberben és decemberben elt?nt a Nap sugaraiban, ám januárban ismét láthatóvá vált, de az ekkorra el?rejelzett fényességét?l halványabb volt. Az üstökösök várható fényessége az egyik legkiszámíthatatlanabb dolog a csillagászatban. (Erre több példa is volt: 1986-ban a Halley üstökös jóval halványabb volt a vártnál. A C/2006 P1 McNaught üstökös 2007 januárjában pedig pár nap alatt szinte a semmib?l vált az évtized üstökösévé - ezt viszont már csak a délebbi területekr?l élvezhették az észlel?k.)

    Január végén, februárban viszont a Panstarrs ismét aktívabb lett és tovább fényesedett. Február végén - e sorok írásakor - már szépen megfigyelhet? a Föld déli felér?l, amint az égen egyre északabbra halad. Hazánkból március 7-8-ától lesz megfigyelhet? a nyugati látóhatár felett, a napnyugta utáni órában. Március 10-én lesz a legkisebb távolságra a Naptól és a legnagyobb fényességét 9 -11- e között éri el. A legfrissebb számítások szerint, kb. +1 +2 magnitúdós lesz.

    Várhatóan április közepéig lehet majd szabad szemmel látni, de még utána hónapokon keresztül távcs?vel megfigyelhetjük a távolodó égi vándort. Március 12 -13-án derült id? esetén, szép látványt fog nyújtani a növekv? holdsarló az üstökös közelében, viszont a hónap közepét?l a növekv? hold fényessége, zavarni fogja kissé az üstökös megfigyelését.

    Reménykedjünk benne, hogy az el?rejelzések valóra válnak és szép látványban lesz részünk a kora tavaszi esti égen!


    http://www.idokep.hu/hirek/szabadszemes-ustokos-jon-panstarr
     
  2. klarensz / Moderator Vezetőségi tag

    Csatlakozott:
    2012. június 27.
    Hozzászólások:
    16,928
    Kapott lájkok:
    2,488
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Szabadszemes üstökös

    A tegnap epp olvastam errol, alig varom, Erdekes tapasztalat lesz , ha sikerul meglatni.
     
  3. kiscsibe /

    Csatlakozott:
    2012. május 05.
    Hozzászólások:
    1,119
    Kapott lájkok:
    219
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Érdekes az égen

    Na végre valami érdekes az égen!!
    Ezt megnézem.
    Tiszta felh?tlen id?t ígérnek.

    Évekkel ezel?tt egy szép augusztusi estén, mikor a csillagok csak úgy ragyogtak az égen, sétálgattunk nyaralásunk helyszínén.
    A hulló csillagok ebben a hónapban általában szép számban érik földünket.
    Nekem volt egy csomó kívánságom akkor.
    Kés?bb visszaemlékezve rájöttem, hogy ezek a kívánságaim beteljesültek...
    Talán volt közük ehhez a csillagoknak is...
    Sok olyan dolog van az égen amit már értünk, tudunk.
    Valószín?, hogy a nagyobbik részt nem ismerjük.
     
  4. Hokimoki /

    Csatlakozott:
    2013. március 05.
    Hozzászólások:
    17
    Kapott lájkok:
    0
    Beküldött adatlapok:
    0
    Érdekes az égen

    Nah ezt én is megnézem. :tef293:
     
  5. klarensz / Moderator Vezetőségi tag

    Csatlakozott:
    2012. június 27.
    Hozzászólások:
    16,928
    Kapott lájkok:
    2,488
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Ne feledjetek, holnap este

    Az égi vándor március 7-8-ától lesz megfigyelhet? Magyarországról.
    A Föld déli felén már február végén jól látható volt az égi vándor. Itthonról várhatóan csütörtökt?l lesz megfigyelhet? a nyugati látóhatár felett, a napnyugta utáni órában. Március 10-én lesz aztán a legkisebb távolságra a Naptól és a legnagyobb fényességét 9 -11-e között éri el.

    Megjelent: 2013.03.05
    http://www.hir24.hu/tudomany/2013/03/05/szabad-szemmel-csodalhatjuk-a-ragyogo-ustokost/~~tech-tud#aktualisdoboz
     
  6. Jozsef78 /

    Csatlakozott:
    2011. április 11.
    Hozzászólások:
    934
    Kapott lájkok:
    0
    Beküldött adatlapok:
    0
    re-klarensz!

    Szia! Hat ha esetleg valaki megorokitene annak nagyon orulnek, hogy en is lathassam, mert en sajnos nem lakom Magyarorszagon! Udv! JOZSEF
     
  7. klarensz / Moderator Vezetőségi tag

    Csatlakozott:
    2012. június 27.
    Hozzászólások:
    16,928
    Kapott lájkok:
    2,488
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    majd Mi is fogjuk latni, ne busulj

    Szerintem , majd Mi is fogjuk latni, ne busulj, csak furkesszuk batran este az eget, a cikk Mo-t irja...de benne vagyunk mi is...es eleg kozel ahoz, hogy lathassuk.
    Majd lesz gondolom nagyon sok video es foto az elkovetkezo napokban , ha esetleg borus ido miatt nem latnank.
    Udv.
    klarensz
     
  8. Atlantisz /

    Csatlakozott:
    2010. augusztus 02.
    Hozzászólások:
    3,121
    Kapott lájkok:
    21
    Beküldött adatlapok:
    0
    Z?rös az ?r ! Szép szép ,

    Z?rös az ?r ! Szép szép , remélem akik számolják a távolságot nem tévednek mert annyira nem vágyom a szabad szemmel is láthatóságára . >)
     
  9. klarensz / Moderator Vezetőségi tag

    Csatlakozott:
    2012. június 27.
    Hozzászólások:
    16,928
    Kapott lájkok:
    2,488
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    re: zürös, Atlantisznak

    Na látod, hogy zürös az ?r? Nemhiába mondtad, hogy nem vágyol megtekinteni szabadszemmel az üstököst :tef293:
    Eleinte , kétkedtem és azt gondoltam biztosan van csillagászati távcsöved és azzal szeretnéd megtekinteni a - csóvás égi vándort -.:tef293:
    Én pedig szivesen megnéztem volna...de sajnos...mert, hiába nézem az eget, csak felh?ket látok, sajnos borús az ég, nálunk semmit sem látni. pedig még 2 nap csak és aztán sebessen fog távolodni földünkt?l.
    Legközelebb még novemberben fog jönni egy újabb üstökös.
     
  10. Atlantisz /

    Csatlakozott:
    2010. augusztus 02.
    Hozzászólások:
    3,121
    Kapott lájkok:
    21
    Beküldött adatlapok:
    0
    Itt se látni . Szia

    Itt se látni .

    Szia [@klarensz] .

    Itt se látni , de a félelmeim még fennállnak ha nem is egy üstökös formájában hanem inkább egy z?rös meteorit (Apophis ) alakjában , az egyik félelmem hogy eltalál minket egy nagy kavics , nem vagyunk mi felkészülve erre .
     
  11. klarensz / Moderator Vezetőségi tag

    Csatlakozott:
    2012. június 27.
    Hozzászólások:
    16,928
    Kapott lájkok:
    2,488
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    re: itt sem látni

    Nem kell félned, attól, hogy eltalál egy meteorit, eszedbe se jusson ilyesmi. Csakis lakatlan területekre eshet, ha eltalál is minket, én csak igy gondolok rá, és akkor nincs félelmem ezzel kapcsolatban.
    Nemrég láttam a Melancholia ( igy irják ?, nem vagyok biztos benne ), c.filmet , na az aztán eléggé lehangoló volt. , mert abban is az a téma, hogy eltalálja a Földet egy óriási nagy bolygó.
    Láttad a filmet??
     
  12. Pipus / Pankrátor Vezetőségi tag

    Csatlakozott:
    2013. október 22.
    Hozzászólások:
    3,049
    Kapott lájkok:
    380
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Férfi
    látni

    Szervusz Atlantisz!
    Te se látod!Én sem!Akkor megnyugodtam,már azt hittem én vagyok a vak! :tef161:
     
  13. Fater /

    Csatlakozott:
    2011. június 13.
    Hozzászólások:
    2,894
    Kapott lájkok:
    769
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Férfi
    Üstökös és egyéb....

    Sziasztok!

    Kézcsókom [@klarensz]!

    Sajnos nálunk is ugyan ez a helyzet, egy picinyke rés sincs amin kitekinthetnék az ?rbe.
    Engem mindig is érdekeltek az égi jelenségek és figyelem is e távoli eseményeket.
    Ám a közelebbi, az id?járási viszonyok miatt sok szép eseményr?l maradtam már le.
    A novemberi üstökös talán látványosabbnak ígérkezik, mivel az állítások szerint ha a Nap el nem pusztítja teliholdként fog ragyogni az égen.
     
  14. Atlantisz /

    Csatlakozott:
    2010. augusztus 02.
    Hozzászólások:
    3,121
    Kapott lájkok:
    21
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem láttam , van az a

    Nem láttam , van az a kategória hogy katasztrófafilmek na azt nem szeretem . :tef293:

    Én azért nem vagyok abba biztos hogy elhárítanánk egy meteorittót , persze nem pánikot akarok kelteni csak a szkepticizmusom fejezem ki a témával kapcsolatban , amit a média leközöl az kacsa , nem is mondhat mást mint azt hogy nem lesz ütközés vagy ha közel jön akkor el lesz térítve . Persze nagyon lehet?ségük se volt a bizonyításra .
     
  15. Pipus / Pankrátor Vezetőségi tag

    Csatlakozott:
    2013. október 22.
    Hozzászólások:
    3,049
    Kapott lájkok:
    380
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Férfi
    Obelix

    Szia Atlantisz!
    Akkor te is úgy vagy vele mint Obelix!:Aki ezt mondja:Nem félek semmit?l és senkit?l csak attól.hogy rám szakad az ég! :tef161:
     
  16. klarensz / Moderator Vezetőségi tag

    Csatlakozott:
    2012. június 27.
    Hozzászólások:
    16,928
    Kapott lájkok:
    2,488
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    re:Fater

    Igen bizony,a novenberinek majd telehold er?s?g? lesz a fénye , a hirresztelések szerint, ha a Nap el nem pusztitja, látom témában van Te is az Égi vándorokkal.:tef293:
    Én még sosem láttam szabad szemmel üst?k?st, csak tv.ben vagy filmeken és ezért szerettem volna olyan nagyon ezt most jól , alaposan megfigyelni.De ugylátszik nem lesz szerencsém hozza, hiába a nagy akarat. :tef293:
     
  17. Fater /

    Csatlakozott:
    2011. június 13.
    Hozzászólások:
    2,894
    Kapott lájkok:
    769
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Férfi
    elhárítás

    Szia [@Atlantisz]!

    Az üstökös elhárításánál nincs egyszer?bb dolog!
    Van ugye a csóvája.
    No azt kell elkapni, a fej fölött megforgatni jó párszor majd elhajítaní.
    Huss!
    Volt üstökös nincs üstökös. :tef161:
     
  18. Fater /

    Csatlakozott:
    2011. június 13.
    Hozzászólások:
    2,894
    Kapott lájkok:
    769
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Férfi
    kukker

    Van távcsövem is.
    Egy saját építés?.
    Gyerekkori, csillagászati szakkörön épített! :tef161:
    Meg egy vásárolt de az el?bbi a jobb!
     
  19. klarensz / Moderator Vezetőségi tag

    Csatlakozott:
    2012. június 27.
    Hozzászólások:
    16,928
    Kapott lájkok:
    2,488
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    re:Melancholia

    Értelek, szerintem sem tudnák megsemmisiteni sem pedig eltériteni egy ilyen meteoritot...hiszen most legközelebb , még eszre sem vették, vagy legalábbis nem jelezték a becsapódási lehet?séget sem, ami ugy.e megtörtént.
    Visszatérve a Melancholiára...a filmben csak a közelg? bolygó okozta félelem érzelmi rekcióját taglalja másfél órán át , kissé nyomasztóan és unalmasan, egy 3 tagú család életében. Mire gondolnak, hogyan élik meg.
    És a becsapódást már nem látjuk, csak az a nagy feszültség egy család utólsó napja , a nagy katasztrófa el?tt.
    Mert mit is tehetne az ember , ha tudná, hogy na ez az életem utólsó napja, mert összeütközünk egy bolygóval?
     
  20. klarensz / Moderator Vezetőségi tag

    Csatlakozott:
    2012. június 27.
    Hozzászólások:
    16,928
    Kapott lájkok:
    2,488
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    re:távcs? Fáter

    Szia , érdemes lesz el?venned a távcs?vet, mert holnaptól a legfényesebb (Göncölcsillag fényesség? ) lesz az üstökos, és még talán a jöv? hét elejéig lesz látható szabadszemmel is, utánna már csak távxcs?vel.Ha nem lesz továbbra is borús az ég...sajnos.