Tökéletes böngésző! Létezel?

A témát ebben részben 'Hírek!' Pipus hozta létre. Ekkor: 2015. szeptember 23..

  1. Pipus / Pankrátor Vezetőségi tag

    Csatlakozott:
    2013. október 22.
    Hozzászólások:
    3,049
    Kapott lájkok:
    380
    Beküldött adatlapok:
    0
    Nem:
    Férfi
    Tökéletes böngésző! Létezel?

    Bevallom szeretek szoftvereket próbálgatni… Akkor is ha olyan jellegűek amikhez egyáltalán nem értek. Sokkal jobban leköt az ilyenekkel való ismerkedés mint bármilyen játék (és akkor a mániákus oprendszer cserélgetéseimről ne is beszéljünk). Sok-sok éve ez tölti ki a számítógép előtt töltött időm jelentős részét (ami pedig nem kevés), ezalatt megfordult pár ezer program a kezem alatt, így óhatatlanul szereztem némi tapasztalatot a tesztelésben. Vannak olyanok amikhez évek óta kitartóan ragaszkodom és nem is vagyok hajlandó pozitívan viszonyulni másik hasonlóhoz, illetve olyan területek is ahol némi nyüstölés után már nyúlok is a következő alternatíváért. Most ez utóbbiakról szeretnék írni…
    Három olyan terület van, amelynek a szoftvereit napi szintem használom (és szerintem a legtöbben szintén így vannak ezzel), mégsem sikerült évek alatt egyiknek sem találnom egy olyan képviselőjét, amelyik maradéktalanul kielégítené a mindennapi (és szerintem nem túl magas) igényeimet. Ez azért is bosszantó számomra, mert olyan területekről van szó amelyeket a felhasználók zöme szintén használ a mindennapjaiban, ezért mérhetetlen mennyiségben el vagyunk látva ezen szoftverek ingyenes alternatíváiból.
    Ez a három terület az internetböngészők, a médialejátszók és a torrentkliensek.
    Kezdetnek a legnagyobb és legismertebb terület, a böngészők képviselőinek néhány tagjáról szeretnék -szigorúan szubjektív- véleményt írni és természetesen a tieitek olvasni.
    A “nagyok” képviselőivel nem kívánok foglalkozni, mivel ezeket annyian használják világszerte, hogy gyakorlatilag kiszűrhetetlen a sok pro és kontra vélemény közül valamiféle objektív igazság. Ezenkívül nem is igazán szeretem az ilyen szoftvereket, mert az a véleményem, hogy az ilyen óriási cégek közötti versengésnek nem mindig csak jó következményei vannak. A pozíció megtartása (vagy megszerzése) érdekében folyamatos újításokkal kell fenntartani a felhasználók érdeklődését, ami óhatatlanul növeli a melléfogások kockázatát, illetve könnyen az adott szoftver túlbonyolításához, haszontalan funkciókkal való telepakolásához vezethet. Viszont természetesen szükség van arra, hogy egy alkalmazás mögött álljon némi tervezőmunka, mert a “hétvégén a sufniban” összedobott programok sem jelenthetnek megoldást, mivel vagy annyira koppintások, hogy elvesznek a többi között, vagy annyira “egyediek”, hogy a támogatás hiánya miatt legfeljebb a legalapvetőbb funkciókra használhatók.
    Az általam tesztelt böngészők hogy úgy mondjam “másodélvonalbeli játékosok”. Jelentős számú felhasználójuk van, többnyire kiforrott, stabil szoftverek, de a nagyokhoz nem mérhetőek, főleg mert tulajdonképpen azok bizonyos “átiratairól” van szó.
    Na, és akkor az én igényeim amit egy böngészővel szemben támasztok:
    • lehessen magyar nyelven használni (nagyjából elboldogulok az angollal, de az roppant idegesítő mikor az adott oldalt folyton vissza kell állítani magyarra, vagy egy programnak az angol nyelvű verziója töltődik le az miatt, hogy a böngészőm is ilyen nyelvű)
    • kiegészítők… igyekszem minimálisra korlátozni a használatukat, maximum 3-4-et használok, de azt nagyon (lastpass nélkül nekem megállt az élet)
    • memóriaigény/sebesség… gyakran kell szerényebb hardverkiépítésű gépeken dolgoznom (az enyém sem egy erőmű), jó lenne ha mindenhol a megszokott böngészőmet használhatnám elfogadható sebességgel (többek között ezért sem felelnek meg a “nagyok”)
    • könyvjelzősáv… manapság ezt alapvetőnek hinnénk, de mégis volt olyan, amelyiktől ez miatt kellett megválnom
    Na és kb ennyi… szerintem ezek nem olyan nagy elvárások…
    Ezenkívül van pár kényelmi szempont aminek jó ha megfelel, de ezek már nem alapkövetelmények, legfeljebb pluszpontok járnak érte:
    • beépülők… figyelmeztessen ha valami nem biztonságos, de ne kelljen azért másik böngészőt indítanom, mert nem támogatja az adott modult (főleg, hogy a többi igen)
    • egységes oldalnagyítás… ne kelljen egyesével minden oldalt nagyítgatnom vagy ha mégis akkor ezt lehessen megtenni egy kattintással, ne kelljen a menüben kutakodni…
    Még egyszer hangsúlyozom ez szigorúan szubjektív vélemény, ezek az én tapasztalataim. Mindegyik böngészőt több gépen, több oprendszeren használtam és a legtöbb most is fent van a gépemen, néha használom valamelyiket 1-2 napig, de az alább leírt hibák – hiányosságok továbbra is aktuálisak.
    És akkor jöjjenek a “harcosok” akik az elmúlt években megkeserítették az életem:
    PaleMoon
    Pár éve találtam rá, azonnal megszerettem és évekig ez volt az elsődleges böngészőm. Ez tulajdonképpen egy annyira optimalizált firefox, hogy már önálló alkalmazásnak tekinthető. Természetesen kompatibilis minden FF kiegészítővel, tud magyarul, igaz manuálisan kell beállítani de ez még belefér. Sajnos az évek során egyre lassult mind a böngésző mind a fejlesztése. Egyre lomhább lett, ráadásul sokszor hónapokat kellett várni mire követte a foxi újabb kiadásait. Frissítés után gyakran letiltotta a kiegészítőket inkompatibilitás miatt és hetekbe telt mire javították (leggyakrabban a magyar nyelvi fájlt). Szóval megváltam tőle.
    Maxthon
    Ő volt a következő nagy szerelem, közel két évig tartott a “kapcsolatunk”. Noha a kinézete kissé puritán volt nekem, de a tudása messzemenően kárpótolt ezért. Kissé már sok is volt a jóból, a gyári kiegészítők felétől rögtön megszabadultam. És akkor rögtön itt is az egyik gyenge pontja. Az általam használt két legfontosabb kiegészítő (lastpass, xmarks) működésében rendszeresen mutatkoztak zavarok. Xmarks nem szinkronizált rendesen valószínűleg összeveszett a Maxthon fiókkal mert kutyulta a könyvjelzőket becsülettel, a lastpass pedig bizonyos oldalaknál egyszerűen “elaludt” és csak sokszori ráfrissítésre volt hajlandó kitölteni az adatokat (vagy akkor sem). Egy idő után pedig a böngésző is kezdett egyre instabilabbá válni, több lapnál a flash plugin rendszeresen összeomlott, így a sokadik újratelepítést követően ez is a tartalék kategóriába került. Nagyon sajnáltam mert szinte tökéletes volt arra amire nekem kellett. Sebességben, memóriaigényben pedig még mindig a legjobbak közé tartozik.
    A következő négy böngészőt azért próbáltam ki mert mindegyikről nagyon sok helyen, nagyon sok jót olvastam, gondoltam valamelyik csak megfelel nekem is. Kettő FF kettő pedig Chrome alapú, szóval a kiegészítőimmel egyiknél sem volt semmi baj, itt igazán csak arra voltam kíváncsi mennyivel jobbak a “szülőknél”.
    SRWare Iron
    Ez gyakorlatilag egy chrome. Kinézetre, sebességre ugyanazt tudta produkálni mint az őse. Csak azt nem értem akkor mire jó? Igaz valamivel kevesebbet eszik de még így is megköveteli a magáét, gyengébb gépen lassú. Állítólag biztonságosabb, nem “fecseg” annyit, mint az eredeti. Ezek azonban számomra nem lényeges szempontok, ezenkívül mióta a google megszüntette jónéhány beépülő modul támogatását azóta igyekszem nem chrome alapú böngészőt használni. Apró bosszúság de mégiscsak az amikor eljutván az áhított oldalra szembesülsz a ténnyel, hogy ehhez bizony másik böngésző kell. Tudom biztonságosabb így, de mint mondtam egyrészt ez nekem nem elsődleges szempont, másrészt meg annyira veszélyes nem lehet ha mindenki más használja, harmadszor meg hadd döntsem már el én. Így aztán eme program nem került fel a legközelebb is kötelezően feltelepítendők listájára.
    Comodo Dragon
    Mondhatnám lásd mint fent. Igaz ez gyorsabb az előbbinél de valamivel nagyobb étvágyú is. Igen ötletes kiegészítőkkel turbózták fel gyárilag de semmi olyan tulajdonsága nincs ami számomra ellensúlyozná azt a tényt, hogy ez is chrome alapú, tehát le kell mondani egyes beépülők használatáról. Ennyi erővel használhatom az alap chrome-ot is. Csak hát ugye a gyengébb gépek…
    IceDragon
    FF alapú. Memóriaéhsége töredéke “comodoi” kollégájának ennek ellenére érezhetően gyorsabb. Minden kiegészítő tökéletesen működik. Először mikor elkezdtem használni egyféle deja vu érzés kerített hatalmába. Mint anno a PaleMoon, ugyanolyan gyors és kezes. Sajnos rövidesen kiderült, hogy másban is hasonlít rá. Mivel a magyar nyelvi fájlt ennél is manuálisan kell feltelepíteni mint egy kiegészítőt, itt is gyakori vendég az a hiba, hogy verziófrissítés után letiltja kompatibilitási hiba miatt és visszaáll angolra. Túl szép volt, hogy igaz legyen.
    Cyberfox
    Szintén FF kódjára épül. Kissé nehézkesen indul de utána hasonló sebességben mint ez előbbi, viszont valamivel többet eszik. Jelenleg ezt használom alapértelmezettként. Egyszer már itt is előfordult a nyelvi fájllal kapcsolatos probléma de gyorsan javítva is lett. Viszont, hogy ne legyen tökéletes a dolog itt a flash plugin beépülésével vannak gondok. Időnként “elfelejti” a szentem, hogy telepítve van és hiányolja. Azután beveszi a Cavintont és eszébe jut hová tette, mert én ugyan többször nem adom oda neki (kb hatszor telepítettem már rá). De meg szokta találni egy idő után, viszont mondanom sem kell, többnyire akkor felejt, amikor lényeges lenne, hogy működjön. De ugye ez egy egyszemélyes „csapat” terméke, szóval nem is várható el tőle olyan mértékű stabilitás, mint a komolyabb hátterű fejlesztőktől.
    A legvégére hagytam a nemrégiben felfedezett gyöngyszemet:
    Vivaldi
    A régi “operások” fejlesztik és arra is hajaz. Még csak TP4-nél tartanak de már egész komoly képességei vannak. Kissé nekem Spartan kinézetű bár sokkal színesebb. Tudásában mindenképpen. Nem kellenek beépülők mert tartalmazza őket, kiegészítőkkel is elbír bár nekem még csak a Lastpass-t sikerült belevarázsolnom (az is minden indításkor összeomlik majd újraindul de utána működik szépen). Alapból tud magyarul, a sebességén még van mit javítani, bár nem lassú inkább szaggatott érzést vált ki. Memóriaigénye szintén alacsony, de igaz még nem is működik minden funkciója. Egyelőre nagyon tetszik, de „főállásúnak” még nem alkalmas.
    Nos ezek voltak azok a böngészők amelyektől azt reméltem tartalmazza a nagyok tudásának azt a részét amelyekre nekem szükségem van, anélkül hogy újabb hibákat generálnának. Sajnos mindegyiknél akadt valami, ami miatt nem voltam maradéktalanul elégedett és látva a hihetetlenül széles választékot, újabb alanyokat vettem szemügyre. Ezeken kívül természetesen több tucat egyéb alternatívához is volt szerencsém, de azok már alapból olyan hibákat tartalmaztak, vagy olyan funkciók hiányoztak belőlük amelyek kizárták, hogy szóba jöhessenek mint lehetséges jelölt.
    http://dirtywindows.hu/2015/09/20/tokeletes-bongeszo-letezel/